راهنمای دانلود و نصب نوار ابزار (تولبار)سایت حقوقی دادخواهی
تبليغات خود را ميتوانيد در اين سايت عرضه نمائيد!
منوي اصلي


وضعیت عضویت و اشتراک شما
شما عضو رسمی سایت نمیباشید
برای عضویت رسمی در سایت در این محل کلیک کنید . سایت حقوقی دادخواهی. برای عضویت در سایت اینجا را کلیک کنید !دانشنامه حقوقي
get info from WikiPedia

دانشنامه حقوقي
دائرة المعارف آزاد حقوقيسایت حقوقی دادخواهی: انجمنهای مباحث حقوقی

Google

جستجو در اینترنت جستجو در این سایت
سايت حقوقي دادخواهي :: مشاهده موضوع - موارد ابطال سند منابع طبیعی چیست؟
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست سايت حقوقي دادخواهي » حقوق ثبت

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version
موارد ابطال سند منابع طبیعی چیست؟

مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
dastgoshadeh
عضو
عضو


عضو شده در: 21 بهمن 1385
پست: 106
محل سکونت: تهران blank.gif


میزان امتیاز: 2925
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 31 مرداد 1386 - 17:34    عنوان:  موارد ابطال سند منابع طبیعی چیست؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام-موارد ابطال سند منابع طبیعی چیست؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
Mehralizade
عضو
عضو


عضو شده در: 28 تیر 1386
پست: 194
iran.gif


میزان امتیاز: 5200
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 20 مهر 1386 - 05:46    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

من هر چه در میان قوانین گشتم موردی با این عنوان نیافتم . احتمالا باید همانند باقی اسناد باشد . البته تحقیق خواهم کرد ولی باز تاکید می کنم در قوانین مربوط به منابع طبیعی مصداقی از آن نیافتم .

روزگار خوش

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
dastgoshadeh
عضو
عضو


عضو شده در: 21 بهمن 1385
پست: 106
محل سکونت: تهران blank.gif


میزان امتیاز: 2925
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 22 مهر 1386 - 16:30    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام-فکرمیکنم مصداقی بحث کنیم بهترباشد-بعنوان مثال اقای الف متصرف در زمینی میباشد که این زمین دریک روستاواقع میباشد وسند عادی قدیمی دارد وسابقه تصرف ایشان وابا واجدادش مطابق نظرکارشناسان به یکصدسال پیش برمی گردد.درعین حال منابع طبیعی رفته وسندرسمی مالکیت گرفته است.منابع طبیعی شکایت تصرف عدوانی کرده وبلحاظ همین سابقه تصرف منع تعقیب صادر شده وقطعی شده است ودرحال حاضر دادخواست خلع ید تقدیم نموده راه حل چیست؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
Mehralizade
عضو
عضو


عضو شده در: 28 تیر 1386
پست: 194
iran.gif


میزان امتیاز: 5200
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: سه‌شنبه 24 مهر 1386 - 02:31    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

هر چند سندی که الف دارد عادی و سند منابع طبیعی رسمی است و علی القاعده سند عادی امکان مقاومت در برابر سند رسمی را ندارد ولی حالت بیان شده از موارد استثنایی ای است که سند عادی می تواند سند رسمی را بی ارزش کند . دلیل آن هم این است که هر چند در صورت صدور سند رسمی دولت دارنده ی سند رسمی را مالک می شناسد ولی این اصل استثنایی هم دارد و آن اینکه اگر تاریخ سند عادی مربوط به دوره ای بوده که هنوز در آن مکان دفتر ثبت وجود نداشته باشد و سند توسط افراد معتبر تایید شده باشد و یا مثل حالت بیان شده سابقه ی تصرف طولانی جود داشته باشد این سند اعتبار سند رسمی را پیدا می کند و می تواند سند رسمی اداره ی منابع طبیعی را از اعتبار بیاندازد ( همانطور که در این مساله این اتفاق افتاده ) . ولی در ارتباط با عمل مجدد اداره ی منابع طبیعی مبنی بر دادن دادخواست خلع ید ، باید گفت که چون در این ارتباط قبلا دعوایی کیفری مطرح شده و نسبت به آن حکم قطعی هم صادر شده امکان طرح دعوا ـ اعم از حقوقی و یا کیفری ـ به دلیل اعتبار امر مختومه مطابق بند پنجم از ماده ی شش ق.آ.د.ک وجود ندارد . البته اگر دلایل جدیدی کشف شود دادستان می تواند تا یک مرتبه ی دیگر تقاضای رسیدگی کیفری نماید . ولی امکان طرح دعوای حقوقی وجود ندارد . در این صورت ـ یعنی ارائه ی دادخواست ـ می توان به رای قطعی محکمه ی جزا و اعتبار امر مختومه ی کیفری بر حقوقی استناد کرد و تقاضای بی حقی منابع طبیعی را نمود . در این صورت دادگاه حقوقی ملزم است به این رای توجه کند و رای خود را مطابق آن صادر کند ( یعنی حکم به بی حقی منابع طبیعی صادر کند ) .

برای ابطال سند رسمی منابع طبیعی هم نیاز به طرح دعوای حقوقی و ارائه ی دادخواست است . به عنوان دلیل هم می توان به رای محکمه ی کیفری استناد کرد و باز هم دادگاه مکلف به توجه به آن است .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
Mehralizade
عضو
عضو


عضو شده در: 28 تیر 1386
پست: 194
iran.gif


میزان امتیاز: 5200
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 26 مهر 1386 - 02:50    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام خدمت دوستان

دیروز با EMail ی که یکی از دوستان این سایت برایم فرستاد متوجه شدم که مطلبی که من در پاسخ خانم یا آقای دستگشاده فرستادم اشتباه بوده و ماجرا آنگونه که من بیان داشتم نیست متن EMail این دوست را عینا ارائه می کنم تا دستگشاده ی عزیز و دیگر دوستان از آن بهره ببرند . در ضمن مطالب داخل [] از من است ( نام کاربری ایشان a-b است ) :

« سرکار خانم مهر علی زاده نظر به اینکه دادسرا و یا دادگاه نسبت به امر کیفری موضوع مطروحه حکمی صادر کرده باشد اگر منظور از این قرار منع تعقیب نسبت به دعوایی که منابع طبیعی بر علیه شخصی مطح کرده صادر شده باشد به این معناست که جرم تصرف عدوانی اتفاق نیافتاده زیرا ظبق قانون تصرف عدوانی فقط یکسال فرصت دارد که برای چنین موضوعی رای صادر نمود [ نماید ] ولیکن با توجه به ارائه ی مستند دعوا که حکایت دارد سبق تصرف بیش از یک سال بوده لذا بر همین اساس قرار منع تعقیب کیفری برای اتنهام تصرف عدوانی صادر شده است ولیکن حکم محسوب نمیشود و با فرض اینکه توسط منابع طبیعی نسبت به قرار صادره اعتراض شده باشد و دادگاه مرجع تجدیدنظر همان قرار منع تعقیب را تایید کرده باشد مانع از رسیدگی به موضوع حقوقی درخواست [ دادخواست ] خلع ید و قلع و قمع و پرداخت اجرت المثل نمی باشد زیرا به استناد ماده ی 1 قانون ملی شدن جنگلها و مراتع کشور مصوب جلسه ی مورخ 27 دی 1341 که جهت تنویر ذهن معروض و مرقوم می گردد و صراحت دارد : از تاريخ تصويب اين تصويب نامه عرصه و اعياني کليه جنگلها و مراتع و بيشه هاي طبيعي و اراضي جنگلي كشور جزو اموال عمومي محسوب و متعلق به دولت است ولو اينكه قبل از اين تاريخ افراد آنرا متصرف شده و سند مالكيت گرفته باشند . در نتيجه ملاحظه ميشود سند عادي ابرازي طرف مقابل اداره شاكي از حيث حقوقي فاقد ارزش و اعتبار قانوني است ولو اينكه سندي رسمي هم ارائه شود در برابر ادعاي اداره شاكي هيچگونه تاثيري ندارد و اما اداره شاكي ميتواند به اداره ثبت اسناد و املاك محل مراجعه و ابتدا براي ابطال سند اقدام نمايد و اينهم نيازي به مراجعه به محاكم دادگستري ندارد و سپس با استناد به سند مالكيتي كه ادارات منابع طبيعي به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي در ارتباط با آرا كميسيونهاي ماده 56 دريافت نموده اند مبادرت به تقديم دادخواست به خواسته هاي فوق الذكر تقديم و مطمئن باشيد كه حكم لازم اصدار خواهد يافت مگر اينكه اراضي متصرفي مشمول قسمتهاي الف و ب از بند 2 ماده 4 قانون ملي شدن جنگلها و مراتع باشد ( اراضي مشمول قوانين و مقررات اصلاحات ارضي را عرض مينمايم ) كه در اين صورت بايستي ابتدا طرف مقابل اداره شاكي با تقديم دادخواست از دادگاه درخواست ابطال راي كميسيون ماده 56[ * ] را تقديم و پس از ابطال راي كميسيون ماده 56 ميتواند مجددا دادخواست به خواسته ابطال سند منابع طبيعي را درخواست و حكم لازم صادر خواهد شد لذا از سركار تقاضا دارد اطلاعات صحيح در اختيار بگذاريد . متشكرم »


[ * : یعنی ثابت کند زمین ها جزء زمین های ملی شده نیستند . ]

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
abasali
عضو
عضو


عضو شده در: 10 آذر 1386
پست: 64


میزان امتیاز: 1700
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 21 دی 1386 - 00:02    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
در مورد اختلاف شما به اطلاع می رساندکه آیا اداره منابع طبیعی زمین شما را از اداره ثبت اسناد واملاک شهرستان سند اخذ نموده است ویا طبق نقشه اجرای ماده 56 آن را جزئ منابع ملی میداند ؟
طبق قانون- سازمان جنگلها(ادارات منابع طبیعی شهرستانها) باید به نمایندگی از دولت و به نام دولت ایران از سال حدودا 1380 و بعد از آن تمامی اراضی ملی(جنگل و مرتع وبیشه و کویرو ...) را از ادارات ثبت هر شهرستان سند اخذ نماید که هنوز قسمتهایی ازاراضی منابع ملی کشور دارای سند نیستند ودر تهیه مقدمات آن برای اخذ سند از ادارات ثبت هستند.
ادارات منابع طبیعی اکثرا نقشه های هوایی سال 1342را که نقشه های اجرای 56 است ملاک قرار میدهند و طبق همان نقشه ها سند اخذ می نمایند و اساس کار آنها در تشخیص اراض ملی و مستثنیات اشخاص(غیر ملی) میباشد که آن نقشه جات با مقیاس 25000ویا 50000 است که هر میلیمتر آن در نقشه برابر 25 و یا50 متر در طبیعت است.
واما در صورتی که اداره منابع طبیعی زمین شما را جزئ منابع ملی بداند برای خارج کردن آن از منابع ملی باید در کمسیون ماده واحده مستقر در اداره منابع طبیعی شهرستان خود ثبت نام نمایید که اعضای آن عبارتند از قاضی و رئیس جهادکشاورزی ومنابع طبیعی و... که با کارشناسی از محل وشنیدن دفاعیات شما و مدارکهای شما رای بر ملی ویا مستثنی (غیر ملی) بودن زمین میدهند که رای آن در محاکم قضائی قابل تجدید نظر است و اگر زمین مستثنی گردید در صورتی که داخل سند منابع طبیعی باشد از سند نیز با تشریفات قانونی خارج میشود.
شما باید در شعبه ای که پرونده شما جریان دارد اسناد خود مانند سند شورایی و گواهان محلی وهمچنین سند اصلاحات اراضی که توسط دولت گذشته وبه کشاورزان داده شد را ارائه دهید و آمار واسناد دیگری که در دیگر ادارات خصوصا جهاد کشاورزی در مورد سابقه کشت و زرع در زمین مربوطه دارید ارائه دهید وتقاضای کارشناس رسمی دادگستری را از قاضی پرونده نماید که در صورتی زمین شما دارای سابقه کشت زیاد و دیوار قدیمی و هر چیزی که نشان دهنده سابقه کشت وآثار تصرف در گذشته باشد و نظریه کارشناس رسمی دادگاه با شما باشد به احتمال خیلی زیاد رای به نفع شما میشود.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
yakh38
عضو
عضو


عضو شده در: 20 شهریور 1386
پست: 133


میزان امتیاز: 4450
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 21 دی 1386 - 18:58    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام علیکم - با احترام موضوعی که درپرونده ای عملا ملاحظه نمود م جهت استحضار شما تقدیم باشد که در نظر افتد :
شخص خواهان ابتدا نسبت به ابطال رای کمیسیون ماده 56 اقدام کرده بود که این امر با توجه به نظر کارشناسی منتخب دادگاه و تائید اظهارات خواهان رای ابطال گردید و سپس خواهان از دادگاه درخواست ابطال سند صادره بنام منابع طبیعی را نمود که دادگاه با بررسی انجام شده و اخذ اظهارات طرفین (مدعی و اداره منابع طبیعی ) در نهایت طی حکمی سند آنقسمت از اراضی که مورد ادعا بود را ابطال و بعدا حکم رفع تصرف صادر و در نهایت خواهان به حق مورد ادعای خود رسید موفق باشید

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
vakilhoghoghi
عضو
عضو


عضو شده در: 14 آذر 1387
پست: 44
محل سکونت: مشهد blank.gif


میزان امتیاز: 1225
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: دوشنبه 15 اسفند 1390 - 00:19    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

به موجب قانون حفظ و حمایت منابع طبیعی مضوب 1371 در ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی امده است ودر اراضی که قانون ملی شدن جنگلها و منابع طبعی اجرا گردد اداره ثبت و املاک مکلف به ابطال سند مالکیت سابق و صدور سند جدید به نام دولت جمهوری اسلامی خواهد بود اعم از اینکه مالک سابق شهرداری یا شخص حقیقی باشد ..و بر طبق تبصره 6 الحاقی در خصوص اراضی ملی که سابقه وقفیت دارند ادارات ثبت در تعارض صدور سندبه نام اداره اوقاف و اداره منابع طبیعی مکلف شده اند به نام منابع طبیعی سند صادر نمایند و در خصوص ان دسته از اراضی که سابقه وقفیت دارند نیز به موجب قانون ابطال فروش اسنادرقبات و اب و اراضی موقو فه میتوان اقدام نمود......

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
HOGHOGHKHAN
عضو جدید
عضو جدید


عضو شده در: 20 اسفند 1390
پست: 11
محل سکونت: شیراز iran.gif


میزان امتیاز: 275
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 21 اسفند 1390 - 21:50    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران طبق ماده 13 آیین نامه اجرایی قانون ملی شدن جنگلها اقدام به اخذ سند مالکیت می کنند که این سند منهای مستثنیات تشخیص داده شده در برگ تشخیص اولیه و آگهی اعلام ملی اولیه پلاک و آرای کمسیون ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع و آرای کمسیون ماده واحده اراضی اختلافی می باشد.لذا برای ابطال اسناد مذکور به نظر می رسد که بهترین راه ابتدا درخواست اضافه شدن اراضی مورد نظر به مستثنیات پلاک از طریق کمسیون ماده واحده (جانشین کمسیون ماده 56 ) می باشد و در صورت رد شدن آن دادخواست به دادگاه عمومی به خواسته اعتراض به رای کمسیون ماده واحده شماره...مورخ... و افزایش مستثنیات پلاک به میزان... خواهد بود که مطمئنا با ارجاع به کارشناسان رسمی دادگستری و بررسی بافت خاک،عکسهای هوایی سالهای 32،46،72 و سابقه کشت اراضی خواهد بود که در صورتیکه سابقه کشت به قبل 1341/10/27(تاریخ ملی شدن جنگلها) بازگردد یا اینکه مشخص شود اراضی جزئی از اراضی موضوع قانون اصلاحات ارضی مصوب 1339/2/26 بوده است دادگاه نیز رای به افزایش مستثنیات پلاک خواهد داد که طبیعتا قابل تجدید نظر در دادگاه تجدیدنظر استان است.و پس از صدور رای قطعی به افزایش مستثنیات،سند نیز قابل اصلاح خواهد بود.
بااحترام.سیدمجیب دیانت

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید


صفحه اصلی|  پیشنهاد به دوستان | آمار سایتتماس با ما | ارسال مطلب | تنظيمات كاربري

| فهرست اعضاء | موضوعات فعال | پيشنهادات و انتقادات| وبلاگ هاي كاربران

| برترين هاي سايت| ليست نظرسنجي ها

 

    

 

سايت حقوقي دادخواهي
Features Iranian laws and regulations, guides to Iranian markets, newsletters and more
بهترین کیفیت نمایش صفحات با وضوح 864 × 1152


PHP-Nuke © 2004 Francisco Burzi
INP-Nuke © 2005-2007 IranNuke

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.21 ثانیه