راهنمای دانلود و نصب نوار ابزار (تولبار)سایت حقوقی دادخواهی
منوي اصلي

وضعیت عضویت و اشتراک شما
شما عضو رسمی سایت نمیباشید
برای عضویت رسمی در سایت در این محل کلیک کنید . سایت حقوقی دادخواهی. برای عضویت در سایت اینجا را کلیک کنید !

دانشنامه حقوقي
get info from WikiPedia

دانشنامه حقوقي
دائرة المعارف آزاد حقوقي

سایت حقوقی دادخواهی: انجمنهای مباحث حقوقی

Google

جستجو در اینترنت جستجو در این سایت
سايت حقوقي دادخواهي :: مشاهده موضوع - فسخ مبایعه نامه
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست سايت حقوقي دادخواهي » حقوق مدني

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version
فسخ مبایعه نامه

مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
puya
میهمان
میهمان

عضو شده در: 3 اسفند 1385

میزان امتیاز: 75
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 3 اسفند 1385 - 12:39    عنوان:  فسخ مبایعه نامه پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام در تاریخ 15/6/85 اپارتمانی به مبلغ 42 میلیون با تنظیم مبایعه نامه در بنکاه فروختم و مبلغ 24 میلیون گرفتم وکلید تحویل دادم وقرار شد ما بقی مبلغ در محضر هنگام تنظیم سند رسمی دریافت کنم قرار محضز5/7/85 بود خریدار به علت کسر پول
طی تماس تلفنی روز محضر را عقب انداخت وبنده نیز عدم حضور نگرفتم البته در قرارداد 5میلیون جریمه برای عدم حضور نوشتیم بعد طی چند مرحله مابقی پول بنده را داد والان یک میلیون باقی مانده است حالا دو سوال دارم :
1-من میتوانم به دلیل نیامدن ایشان ادعای جریمه 5 میلیونی کنم؟
2- ایشان میتواند بدون حضور بنده از دادگاه الزام به تنظیم سند بگیرد؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
hosseinhamdi
عضو
عضو

عضو شده در: 19 دی 1385
iran.gif

میزان امتیاز: 3850

پست تاریخ: پنج‌شنبه 3 اسفند 1385 - 13:15    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شما نمیتوانید مبلغ وجه التزامرا دریافت نمایید زیرا این مبلغ برای جبران خسارتی بوده که از تقصیر متعهد سر میزده است در اینجا چون شما با مهلت در خواستی وی موافقت نموده اید و به طور ضمنی قرار داد وجه التزام را اقاله نموده اید بنا بر این شما حقی بر این مبلغ ندارید .ایشان میتواند در صورت عدم اقدام شما دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اقامه نموده و الزام شما را از دادگاه در خواست نماید و در صورت عدم حضور شما در دادگاه حکم غیابی صادر خواهد شد .

بازگشت به بالای صفحه

seven
میهمان
میهمان

عضو شده در: 10 آبان 1385
iran.gif

میزان امتیاز: 75

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اسفند 1385 - 12:09    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

شما می توانید در صورتی که تا کنون طرف مقابل اقدام به گرفتن گواهی عدم حضور نکرده به دفترخانه قید شده در مبایعه نامه رجوع کرده و با ارائه ی مبایعه نامه و استعلامات مربوطه (در صورتی که تاکنون اقدام نکرده اید فورا به دفتر خانه رجوع کرده و نسبت به اخذ استعلامات اقدام نمایید) و گواهی عدم حضور دریافت کنید با این گواهی می توانید در محاکم برای گرفتن خسارت عدم حضور اقدام کنید.
در صورتی که طرف شما به دفترخانه مراجعه کرده و آمادگی خود را برای پرداخت مابقی ثمن اعلام کند (از طریق چک تضمین شده بانکی یا وجه نقد) می تواند گواهی عدم حضور دریافت داشته و دعوی جبران خسارت کند.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اسفند 1385 - 15:06    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با توجه به این که شما در مورد عدم حضور خریدار در دفتر خانه با توافق ایشان روز حضور را تغییر داده اید و در واقع خود راضی به تغییر مفاد قرار داد در این مورد شده اید نمیتوانید ادعای خسارت عدم حضور نمایید . زیرا تلفن ایشان به شما و موافقت شما در مورد عدم حضور و جابجایی زمان حضور توافقی است برخلاف توافق صورت گرفته در قرار داد و به نوعی ان را تغییر داد ه اید بر همیتن اساس شما حقی نسبت به خسارت عدم حضور ندارید و اگر هم احیانا با گرفتن گواهی عدم حضور از دفتر خانه ادعای خسارت نمایی طرف شما میتواند با استناد به همین توافق اقدام شما را اثبات نموده و شما را محکوم نماید . اگر طرف شما بدون اگاهی شما و در روز مقرر در دفتر خانه حاضر نمیشد بر اساس تقصیر قرار دادی که مر تکب گردیده بود ضامن خسارات شما میشد و شما هم میتوانستید جریمه دیر کرد را مطالبه نمایید ولی با توجه به این که شما خود به عدم حضور ایشان رضایت داده اید برعلیه خود اقدام کرده و مستحق خسارت نمیباشید.

بازگشت به بالای صفحه

mohamadbager
عضو فعال
عضو فعال

عضو شده در: 11 فروردین 1385
blank.gif

میزان امتیاز: 7725

پست تاریخ: چهار‌شنبه 9 اسفند 1385 - 17:42    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

اینجانب تمام مباحث این تاپیک را مطالعه نمودم ومباحث خوبی از سوی دوستان ارایه شده است در ذیل مواردی عرض میشود برای تکمیل بحث دوستان:

1- با توجه به اینکه موعد محضر شما مورخ5/7/85 بوده است وبا اعلام تلفنی خریدار مبنی بر اینکه کسر ثمن معامله را دارد وتقاضای موعد دیگری را نموده است وشما نیز به عدم مراجعه به دفتر خانه در موعد مقرر عملا با به تاخیر افتادن انتقال سند موافقت نموده ایید لذا در این مورد نمیتوانید مطالبه خسارت از باب عدم حضور در دفترخانه را از خریدار بخواهید
2- ولیکن بهترین راه این است که اگه مطمئن هستید خریدار به مراجع ذیصلاح قضایی مراجعه ننموده است بهتر است هر چه سریعتر با ارسال یک اظهار نامه رسمی زمان انتقال سند مشخص وبه خریدار از طریق مرجع ذیصلاح قضایی ارسال فرمایید ضمنا شایسته است در مفاد این اظهار نامه موضوع تماس تلفنی خریدار مبنی بر تاخیر افتادن انتقال سند را قید فرمایید تا مشخص گردد علت تاخیر انتقال سند بواسطه درخواست ایشان بوده است ودر صورتیکه درموعد مقرر ایشان باز به دفتر خانه مراجعه ننمودند میتوانید در این حالت گواهی عدم حضور دریافت وخسارات خود رامطالبه نمایید.

موفق باشید

بازگشت به بالای صفحه

taba24
عضو
عضو

عضو شده در: 12 خرداد 1385

میزان امتیاز: 1850

پست تاریخ: چهار‌شنبه 16 اسفند 1385 - 23:50    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
گرچه مدتی از این سئوال و جواب گذشته لکن برای روشن شدن نحوه اخذ گواهی عدم حضور از دفاتر اسناد رسمی به اطلاع دوستان و کاربر محترم میرسانم که گواهی عدم حضور دردفاتر اسناد رسمی تنها در موقعی صادر میگردد که در قولنامه ساعت و روز معین و دفتر اسناد رسمی معین قید شده باشد و روز موعود هریک از طرفین مدارک خود را بانضمام قولنامه و درخواست کتبی به دفترخانه تسلیم نمود باشند مثلادفروشنده اسناد و مدارک کامل را که برای تنظیم آن هیچ نقصی نداشته باشد وخریدار تتمه ثمن را بصورت نقد یا چک پول بهمراه داشته باشد
در صورت عدم به موقع در تاریخ معین بعلت توافق دیگر متعاملین برای مراجعه بعدی و اخذ گواهی لزوما باید توافق روی قولنامه به امضاء طرفین رسیده باشد و اظهارنامه یک طرفه طبق رای وحدت رویه کانون سردفتران برای صدور گواهی قابل قبول نخواهد بود
با احترام و عرض ارادت

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 17 اسفند 1385 - 00:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

دوست عزیز جناب تابا از راهنمایی بسیار مفید جنابعالی کمال تشکر و قدر دانی را دارم . موفق باشید.

بازگشت به بالای صفحه

mohamadbager
عضو فعال
عضو فعال

blank.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 17 اسفند 1385 - 10:35    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

جناب اقایtaba24

جنابعالی در پاسخ به سوال کاربر محترم عنوان داشته ایید{ اظهارنامه یک طرفه طبق رای وحدت رویه کانون سردفتران برای صدور گواهی قابل قبول نخواهد }لذا مقرر است با توجه به اینکه مستند گفته شما رای وحدت رویه مذکور میباشد لذا شایسته است شماره رای وحدت رویه وتاریخ صدور ان را جهت بررسی بیشتر اعلام فرمایید تا احیانا سوالی اگر در مورد این رای وحدت رویه مطرح بود پرسش شود.

موفق باشید

بازگشت به بالای صفحه

armco
میهمان
میهمان

عضو شده در: 8 مرداد 1385

میزان امتیاز: 100

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 00:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

درود
خانه ام را در تاریخ 19.11.85 به مبلغ 30000000 تومان معامله کردم.و مبایعه نامه ای نیز بدان جهت در بنگاه معاملاتی تنظیم شد.
من این خانه را خودم به صورت وکالت بلاعزل خریده ام و سند آن هم اکنون با نام فروشنده قبلی در دست من است.
در مبایعه نامه ذکر شده در صورت انصراف یکی از طرفین مبلغ 3000000 تومان به اضافه حق بنگاه دو طرف جریمه انصراف دهنده آن است.
فرد خریدار خانه من قصد گرفتن وام از بانک را دارد.بانک به این دلیل که من به عنوان فروشنده نامم در سند نیست و فقط وکالت نامه را دارم گفته در مبایعه نامه باید نام فروشنده نام موجود در سند باشد نه نام من.مبایعه نامه جدیدی در بنگاه معاملاتی تنظیم کردیم با شرایط فوق با این تفاوت که به جای نام فروشنده نام صاحب سند که من وکیل او هستم نوشته شده ولی جای امضی فروشنده امضای من موجود می باشد.و در مبایعه نامه چیزی در این مورد ذکر نشده.
حال بنده بنا به دلایل مالی از ادامه ی این معامله صرف نظر کردم.اما مشکلم اینجاست که خریدار قصد شکایت از من را دارد میخواستم بپرسم از نظر قانونی چه بر سر من می آید.
لازم به ذکر است که هنوز سند به نام خریدار در نیامده است و من نیز دز تاریخ معامله مبلغ 9 میلیون در قالب سه چک بانکی از فرد مورد نظر دریافت کرده ام.هنوز بقیه پول را نداده.

بازگشت به بالای صفحه

hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 22:46    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

همانطور که گفته اید تعهد شما مبنی بر انتقال خانه با توافق هر دو طرف صورت پذیرفته و حتی برای ان وجه التزام یعنی خسارت فسخ معامله نیز تعیین گردیده است . به همین دلیل قانونا شما متعهد به انتقال خانه بوده اید و باید تعهد خود را به انجام برسانید و طرف شما هم میتواند الزام شما بر تنظیم سند را بخواهد البته شما مشخص نکرده اید که تا چه مدتی طرفین حق پشیمان شدن و در اصطلاح حقوقی خیار شرط دارند اگر تا مدت معینی بوده و ان مدت نیز منقضی شده باشد عقد لازم بوده و شما ملزم به لن میگردید . و اگر مدت را معین ننموده اید و مبنای فسخ را مجهول قرار داه اید به دلیل وجود شرط مجهولی که جهل ان به عوضین سرایت میکند عقد باطل بوده و شما ملزم به تادیه ثمن و خسارات ان میباشیدو طرفتان هم ملزم به استرداد مبیع و خسارات شما میباشد چون عقد باطل ناقل ملکیت نیست.

بازگشت به بالای صفحه

armco
میهمان
میهمان

پست تاریخ: چهار‌شنبه 23 اسفند 1385 - 15:19    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

hosseinhamdi نوشته است:
همانطور که گفته اید تعهد شما مبنی بر انتقال خانه با توافق هر دو طرف صورت پذیرفته و حتی برای ان وجه التزام یعنی خسارت فسخ معامله نیز تعیین گردیده است . به همین دلیل قانونا شما متعهد به انتقال خانه بوده اید و باید تعهد خود را به انجام برسانید و طرف شما هم میتواند الزام شما بر تنظیم سند را بخواهد البته شما مشخص نکرده اید که تا چه مدتی طرفین حق پشیمان شدن و در اصطلاح حقوقی خیار شرط دارند اگر تا مدت معینی بوده و ان مدت نیز منقضی شده باشد عقد لازم بوده و شما ملزم به لن میگردید . و اگر مدت را معین ننموده اید و مبنای فسخ را مجهول قرار داه اید به دلیل وجود شرط مجهولی که جهل ان به عوضین سرایت میکند عقد باطل بوده و شما ملزم به تادیه ثمن و خسارات ان میباشیدو طرفتان هم ملزم به استرداد مبیع و خسارات شما میباشد چون عقد باطل ناقل ملکیت نیست.

درود
با سپاس از پاسخ شما.
در یک طرف این معامله من هستم (وکیل )با یک وکالت بلاعزل (وسندی با نام موکل) و در طرف دیگر خریدار خانه
قرار دارد.
در مبایعه نامه مدت خیار شرط را معین ننموده ایم.این که من بر هم زننده معامله هستم باید ضرر آن را بدهم یا امکان دیگری وجود دارد.
ایا مبایعه نامه ای را که شرح آن در پست قبلی وجود دارد اعتبار قانونی دارد.؟(متفاوت بودن نام و امضا)
اگر از من شکایت شود مراحل آن را بفرمایید.

بازگشت به بالای صفحه

hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 24 اسفند 1385 - 02:32    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

چون در معامله مدت خیار را معین ننموده اید بنا بر تصریح قانونگذار این عقد باطل بوده و شما هیچ التزامی به پرداخت وجه التزام و نیز تحویل مبیع ندارید فقط اگر مبالغی را در یافت نموده اید باید مسترد دارید و مبیع را اگر تحویل داده اید استرداد نمایید.اگر از شما شکایتی صورت پذیرد به همین امر استناد نمایید تا حق شما ضایع نشود.

بازگشت به بالای صفحه

armco
میهمان
میهمان

پست تاریخ: پنج‌شنبه 24 اسفند 1385 - 16:47    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

hosseinhamdi نوشته است:
چون در معامله مدت خیار را معین ننموده اید بنا بر تصریح قانونگذار این عقد باطل بوده و شما هیچ التزامی به پرداخت وجه التزام و نیز تحویل مبیع ندارید فقط اگر مبالغی را در یافت نموده اید باید مسترد دارید و مبیع را اگر تحویل داده اید استرداد نمایید.اگر از شما شکایتی صورت پذیرد به همین امر استناد نمایید تا حق شما ضایع نشود.

با اینکه در مبایعه نامه مبلغی برای ضرر و زیان در نظر گرفته شده ولی چون مدت خیار شرط ذکر نشده من دیگر نباید جریمه دهم؟
حقالزحمه دو طرف برای بنگاه معاملات ملکی نیز از مواردی است که بر هم زننده معامله باید پرداخت کند.
با توضیحی که شما دادید من متوجه شدم که به غیر از بیعانه ای که خریدار به من داده دیگر هیچ چیز نباید پرداخت کنم.

بازگشت به بالای صفحه

hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 24 اسفند 1385 - 20:37    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خیر به دلیل بطلان عقد شما ملزم به دادن جریمه نیستید.حق الزحمه بنگاه معاملات ملکی نیز بر عهده هر دوی شما میباشد زیرا در این جا کسی را بر دیگری برتری نیست.شمابه غیر از آن بیعانه و خسارات مربوط به آن چون در حکم غاصب هستید ملزم به دادن مبلغ دیگری نیستید.

بازگشت به بالای صفحه

armco
میهمان
میهمان

پست تاریخ: جمعه 25 اسفند 1385 - 00:14    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

درود
پیرو چند پست اخیر
در انتهای متن مبایعه نامه در قسمت توضیحات که به صورت دستی نوشته شده آمده:
معامله در شرایط وام بانک میباشد به غیر از این شرط حق فسخ از طرفین ساقط گردیده است.مبلغ سه میلیون تومان و با اضافه کمسیون دو طرف ضرر و زیان معامله می باشد که طرف فسخ کننده متحمل خسارات و ضرر و زیان می باشد .
علت قانونی بطلان این معامله این است که من فسخ می کنم؟
با سپاس فراوان از پاسخ ها

بازگشت به بالای صفحه

hosseinhamdi
عضو
عضو

iran.gif

پست تاریخ: جمعه 25 اسفند 1385 - 00:43    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

علت بطلان این امر است که در قانون مدنی ایران مقنن به انعقاد صحیح عقود اهمیت فراوانی داده واصاله الزوم را نیز برای پایداری تعهدات به کار برده و برای فسخ قرار داد های لازم نیز که طرفین را پایبند میسازد راهکارهایی به عنوان خیار فسخ تعبیه نموده که اینها استثنایی است بر اصل لزوم عقود و باید شرایط آنها برای اعمال نیز فراهم باشد . یکی از این خیارها خیار شرط میباشد که با توافق طرفین به وجود امده و به هر دو یا یکی از انها و یا شخص پالپی اجازه میدهد که عقد را فسخ نماید برای این که این خیار با ماهیت لزوم و وفاداری به عقد تناقض پیدا ننماید باید مدت آن معین گردد تا دراین مدت عقد فسخ شودودر صورت عدم فسخ نیز شرط اسقاط شده و از بین برود . در صورتی که مدتی برای خیار فسخ معین نشود به دلیل این که سرنوشت عقد را مبهم مینماید و در آن غرر به وجود میاورد هم شرط باطل است و هم عقد بدین علت که شرط مجهولی است که جهل به ان موجب جهل به عوضین میشود.

بازگشت به بالای صفحه

mohamadbager
عضو فعال
عضو فعال

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 14 فروردین 1386 - 18:35    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

کاربر محترم جنابarmco

سوال جنابعالی مطالعه گردید ولازم شد مطالبی در این خصوص ابراز گردد:

1- در اینکه وفق ماده 401 قانون مدنی در صورت وجود خیار شرط اگر مدت خیار معین نشده باشد هم شرط وهم عقد باطل است شکی نیست ولی گاه در قرار دادها به شروطی خاص در ارتباط با فسخ قرارداد بر میخوریم که قابل انطباق با هیچ یک از موارد فسخ قانونی یا خیار فسخ نیست ونوع متداول ان حق فسخ پیش بینی شده برای متعهدله در صورت تخلف متعهد از ایفای شروط قرار داد بدون قید مدت است که در مانحن وفیه قرار داد منعقده بدین صورت میباشد حال سوال این است که حقی که منبعث از اراده وتراضی طرفین بوده وایجاد شده است تابع کدام یک از خیارات واحکام خاص انها است در سوال مطروحه ومبایعه نامه ذکر شده {در صورت انصراف یکی از طرفین مبلغ 3000000 تومان به اضافه حق بنگاه دو طرف جریمه انصراف دهنده آن است} چنین حقی یا شرطی که فاقد عنصر مدت ومحدودیت زمانی است را نمیتوان خیار شرط محسوب نمود چه در غیر اینصورت شائبه بطلان عقد وشرط بر ان سایه می افکند در مانحن فیه تحقق فسخ و بر هم زدن عقد منوط به انصراف از معا مله یا تخلف قرار دادی بوده است لذا شرط فسخ واوردن وجه التزام را میتوان اینگونه توجیه نمود که شرط فسخ غیر منطبق با خیارات را باید در زمره حق فسخ قرار دادی دانست نه خیار قانونی واثار مورد توافق طرفین قرار داد را تا جایی که مخالف قواعد امره نباشد محترم شمرد وجز در مواردی که اراده طرفین یقینا بر خیار خاصی تعلق گرفته وطبیعتا باید اثار ان خیار حاکم شود ودر غیر اینصورت حق فسخ قرار دادی باید با تمسک به اصل حاکمیت اراده وشرایط ضمن عقد نسبت به طرفین حکم نمود لذا عقدمحقق شده در مورد سوال صحیح بوده مضافا اینکه با توجه به اینکه فرموده ایید "در انتهای متن مبایعه نامه در قسمت توضیحات که به صورت دستی نوشته شده آمده:
{معامله در شرایط وام بانک میباشد به غیر از این شرط حق فسخ از طرفین ساقط گردیده است.مبلغ سه میلیون تومان و با اضافه کمسیون دو طرف ضرر و زیان معامله می باشد که طرف فسخ کننده متحمل خسارات و ضرر و زیان می باشد} . این حاکی از اراده طرفین میباشد وقانونگذار اخرین اراده وشرط ضمن عقد را ملاک قرار داده ومیتوان اینگونه استدلال نمود که با توجه به اخرین اراده طرفین مبنی بر عدم فسخ قرار داد لذا این معا مله محکوم به صحت است مگر خلافش ثابت شود.

موفق باشید

بازگشت به بالای صفحه

نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع      Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

صفحه اصلی|  پیشنهاد به دوستان | آمار سایتتماس با ما | ارسال مطلب | تنظيمات كاربري

| فهرست اعضاء | موضوعات فعال | پيشنهادات و انتقادات| وبلاگ هاي كاربران

| برترين هاي سايت| ليست نظرسنجي ها

سايت حقوقي دادخواهي
Features Iranian laws and regulations, guides to Iranian markets, newsletters and more
بهترین کیفیت نمایش صفحات با وضوح 864 × 1152

PHP-Nuke © 2004 Francisco Burzi
INP-Nuke © 2005-2007 IranNuke

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.16 ثانیه